Bezpieczna jazda na rowerze - kilka porad

· 25-03-22 · INFORMACJE

Zasady bezpieczenstwa podczas jazdy na rowerze

Każda aktywność sportowa, czy forma rekreacji niesie ze sobą pewne ryzyko poniesienia uszczerbku na zdrowiu. Tym bardziej, jeżeli tak jak jazda na rowerze musi być uprawiana na zewnątrz. Często w otoczeniu innych użytkowników dróg publicznych. Pieszych, rowerzystów, motocyklistów oraz kierowców zarówno aut osobowych, jak i ciężarowych. Warto wiedzieć, jak zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, podczas pedałowania na jednośladzie.

5 zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze

Sprawą nadrzędną jest zadbanie o optymalny stan techniczny pojazdu. Dobrze poddawać go regularnym, np. comiesięcznym przeglądom. Ich częstotliwość uzależniona powinna być bezpośrednio od intensywności jego eksploatacji. Należy przede wszystkim smarować łańcuch, sprawdzać dokręcenie śrub, dopompowywać powietrze w kołach.

Warto wyrobić sobie nawyk zakładania kasku podczas jazdy na rowerze. Głowa jest newralgiczną częścią ciała. Jej należyta ochrona może uratować życie w sytuacji krytycznej.

Znajomość oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest kolejnym istotnym przykazaniem, jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze. Bezwzględnie należy kierować jednośladem na trzeźwo oraz schodzić zeń na przejściu dla pieszych.

Należy mieć ograniczone zaufanie do innych użytkowników drogi. Rowerzyści są bowiem odsłonięci i wyjątkowo narażeni na odnoszenie poważnych urazów w przypadku kolizji. Lepiej dwa razy upewnić się, czy rzeczywiście można bezpiecznie przeciąć skrzyżowanie niż wjechać pod jadący samochód.

Nawet, jeżeli jeździ się wyłącznie rekreacyjnie warto pamiętać o rozgrzewce. Kilka skłonów czy przysiadów przed wejściem na siodełko jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Podczas samej przejażdżki ważne jest to, aby jej tempo podnosić stopniowo. To chroni przed odniesieniem urazów i kontuzji.

Zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze

Do kolarstwa trzeba podchodzić bardzo odpowiedzialnie. Jest to bowiem nie tylko forma sportu, ale także współuczestniczenia w ruchu drogowym. Można poważnie zaszkodzić zarówno sobie, jak i innym ludziom, jeżeli nie zachowa się należytych środków ostrożności. Zawsze warto być w pełni skupionym i skoncentrowanym na jeździe. Mieć wyobraźnię. Przewidywać zachowanie innych. Należy się strzec i być przygotowanym na wszystko.


Autor artykułu Webdeveloper

Ostatnio na naszym blogu

alternative
Kolarstwo nad morzem - doskonała forma rekreacji

Wycieczka wzdłuż wybrzeża Bałtyku to doskonały pomysł na wiosenną lub letnią wyprawę. Nasze polskie morze słyn

Dalej
alternative
Zawody Rowerowe dla Dzieci

Kolarstwo jest popularną dyscypliną, którą być może ciężko się ogląda godzinami w telewizji, ale jednak jest o

Dalej
alternative
Amatorskie zawody kolarskie

Kolarstwo w naszym kraju ma ogromne tradycje. Przed wielu laty Polska była jedną z ojczyzn światowego kolarstw

Dalej
alternative
Trening kolarski dla początkujących

Kolarstwo jednoznacznie kojarzy się ze sportem bardzo wyczerpującym i wymagającym długich treningów. Czy tak j

Dalej
alternative
Etyka sportu - czego oczekujemy od naszych sportowców?

Uprawianie sportu wiąże się z rywalizacją z innymi zawodnikami. Jedną z głównych idei tego typu aktywności jes

Dalej