Etyka sportu - czego oczekujemy od naszych sportowców?

· 06-04-22 · INFORMACJE

zasady etyczne w sporcie

Uprawianie sportu wiąże się z rywalizacją z innymi zawodnikami. Jedną z głównych idei tego typu aktywności jest szacunek do przeciwnika. Wyjaśniamy, jakie są podstawowe zasady etyczne w sporcie.

Zasady etyczne w sporcie sportowcy wobec słabszych

Na każdym etapie swojego sportowego rozwoju zawodnicy spotykają przeciwników na różnym poziomie. Niezależnie od prezentowanych umiejętności każdy konkurent powinien być traktowany z należytym szacunkiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku słabszych rywali. W trakcie konkurowania z takimi osobami należy prezentować maksimum swoich zdolności i dać im odczuć, że są traktowani z pobłażaniem. Takie zachowanie demotywuje przeciwnika i jest sprzeczne z zasadami etycznymi w sporcie. Inne nieakceptowalne zachowanie wobec słabszych to stosowanie zagrań mających na celu ich zgnębienie i poniżenie.

sport etyka

Zasady etyczne w sporcie: doping

Stosowanie dopingu łamie wszelkie zasady etyczne w sporcie. Po pierwsze stanowi zniewagę dla innych zawodników, którzy trenują w sposób naturalny. Ponadto jest niezgodne z zasadami Fair Play, według których każdy sportowiec powinien mieć równe szanse na początku rywalizacji.

Niezależnie od konkurencji sport spełnia funkcje wychowawczą, a stosownie dopingu stanowi czynnik demoralizujący mający negatywny wpływ na młodych adeptów danej dyscypliny. Nie można zapominać, że celem jego uprawiania nie jest samo osiąganie jak najlepszych rezultatów. Takie podejście zaprzecza elementarnym ideałom rywalizacji sportowej.

Zasady etyczne w sporcie: rywalizacja Fair Play

Zasady Fair Play w sporcie wiążą się z poszanowaniem kolegów z drużyny, trenerów, przeciwników oraz sędziów. Takie podejście przejawia się poprzez uczciwą rywalizacje, przestrzeganie przepisów oraz czerpanie radości z uprawianego sportu. Chęć zwycięstwa za wszelką cenę nie stanowi odpowiedniej motywacji do rywalizacji.

Zasady Fair Play wymagają odwagi do przyznania się do popełnianych błędów, a nie ich zatajania dla osiągnięcia sukcesu. Wygrana w uczciwy sposób smakuje znacznie lepiej niż zwycięstwo będące efektem nieetycznych zagrań i zachowań.


Autor artykułu Webdeveloper

Ostatnio na naszym blogu

alternative
Kolarstwo nad morzem - doskonała forma rekreacji

Wycieczka wzdłuż wybrzeża Bałtyku to doskonały pomysł na wiosenną lub letnią wyprawę. Nasze polskie morze słyn

Dalej
alternative
Zawody Rowerowe dla Dzieci

Kolarstwo jest popularną dyscypliną, którą być może ciężko się ogląda godzinami w telewizji, ale jednak jest o

Dalej
alternative
Amatorskie zawody kolarskie

Kolarstwo w naszym kraju ma ogromne tradycje. Przed wielu laty Polska była jedną z ojczyzn światowego kolarstw

Dalej
alternative
Trening kolarski dla początkujących

Kolarstwo jednoznacznie kojarzy się ze sportem bardzo wyczerpującym i wymagającym długich treningów. Czy tak j

Dalej
alternative
Bezpieczna jazda na rowerze - kilka porad

Każda aktywność sportowa, czy forma rekreacji niesie ze sobą pewne ryzyko poniesienia uszczerbku na zdrowiu. T

Dalej